Pozwolić dziecku na błędy?

Kiedy odpuścić, a kiedy podnieść poprzeczkę? Czy karać i nagradzać za stopnie w szkole? Większość Świetliczaków dopiero zaczyna swoją drogę w szkole. Wszyscy chcą się dobrze uczyć. Z czasem robi się inaczej. Wczoraj chłopcy z czwartej klasy mówili, że nie lubią się uczyć. To słowo kojarzy im się wyłącznie z siedzeniem nad nudnym podręcznikiem i koniecznością zapamiętania porcji informacji. A przecież uczymy się przez całe życie, różnych umiejętności. Wydaje mi się, że dzielenie się z dziećmi swoimi doświadczeniami z uczenia się ( nie tylko w szkole), sposobami radzenia sobie z porażkami, ale i radością z poczucia rozwoju, byłoby dla nich cennym zasobem. Czymś w rodzaju zbroi na trudne doświadczenia. Odpowiedź na pytanie tytułowe warto sobie przemyśleć teraz, gdy uczeń jest mały. W przyszłości bedzie jak znalazł.

Jesienny spacer

Dzisiaj Dzień Chłopaka. Z tej okazji zaprosiłyśmy dzieci na "jesienny spacer" po dywanie. Najwięcej kasztanów i żołędzi na swojej drodze znaleźli chłopcy. Na końcu czekał na dzieci słodki 'skarb".

Niespodzianka z Włocławka

Nareszcie dotarły długo wyczekiwane wspieracze, które zrobiły dla nas dzieci z Montessori-Schule z Włocławka (to szkoła dwujęzyczna) w ramach projektu z okazji Dnia Kropki Wspieracz jest mały jak kropeczka, a daje dużo radości! Z takimi maskotkami w piórniku, żadna trudna chwila nie straszna. Pamiętamy, że na początku wszystko jest trudne i że trzeba próbować. Dziękujemy i ...kropka!

Serce małego kamienia

Tak się nazywa całoroczny projekt geologiczny. Projekt trwa cały rok, więc co jakiś czas będziemy zamieszczać kolejne odkrycia i wyniki badań. Dzisiaj poszliśmy na wyprawę w poszukiwaniu kamieni wokół szkoły. Odkrycia: 1. Schody do szkoły są zrobione z kamienia. Nie wiemy jeszcze z jakiego, ale się dowiemy. 2. Wokół szkoły nie ma żadnych głazów, ani nawet wielkich kamieni. 3. Jeden z kamyków, który znaleźliśmy ma kształt serca !!! Ciekawe, skąd się tu wziął? Powstał pomysł, żeby stworzyć kolekcję kamieni i dowiedzieć się jak się nazywają i jak powstały. Jesli ktoś z Rodziców też się interesuje geologią, albo zna geologa, to zapraszamy do współpracy.

Avatarowa świetlica

Awatar ( lub avatar) to wirtualny wizerunek użytkownika wirtualnego świata. Jaki jest sens tworzenia awatarów przez dzieci w naszej świetlicy? 1. Jest to zadanie do wykonania w projekcie eTwinning "Contact with emoji". 2. Młodsze dzieci starają się stworzyć awatara bardzo realistycznie oddającego cechy ich wyglądu. Przy okazji uświadamiają sobie charakterystyczne cechy swojego wyglądu, tworzą swoistą bazę danych na swój temat, co później przyda się gdy będą uczyć się opisywania ludzi i zjawisk. Nie mamy lustra- dzieci muszą się "przejrzeć" w oczach innych, zapytać: jakie mam oczy, jaki mam nos, odpowiedzęć gdy ktoś o to samo pyta. ? Współpracują więc, ucząc się komunikacji, rozwijają spostrzegawczość, słownictwo. Dzisiaj można było obserwować przepiękne relacje i rozmowy. Bez wyśmiewania, krytykowania... 3. Starsze dzieci projektują postacie, które często od rzeczywistości odbiegają. Dodają swoim awatarom cech, których być może w ich pojęciu im brakuje... Powstają bardzo nieraz fantazyjne postacie, z pewnością oddające wyobraźnię, wrażliwość estetyczną twórców. Mimo, że niepodobne, bardzo dużo mówią o ich autorach. Ciekawe, kto znajdzie tu znajomą osobę?

Kasztankowa gra

Kto się z nami bawić chce w kasztankową grę ? Zasady podobne do gry w bule . Oliwia była niekwestionowaną mistrzynią. >

Imię dla przyszłego pomnika przyrody.

Henryk? Staś czy może Wiktor ? Trzeba szybko (do piątku) zdecydować jakie imię ma nosić przyszły pomnik przyrody (okazały jesion na naszym boisku) - rówieśnik niepodległej Polski. Rodzice też mogą głosować. Zapraszamy! Głosowanie zakończone. Nasz jesion będzie nosił imię STAŚ.

Jak powstaje chleb ?

Czasem na szkolnym boisku albo korytarzu można znaleźć bułkę, albo kawałek chleba. Kiedyś byliśmy krajem, gdzie okruszynę chleba podnosiło się z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba ... Dlatego dzisiaj dużo rozmawialiśmy o tym skąd się bierze chleb, ile osób musi pracować by trafił do naszych rąk... Bawiliśmy się w piekarnię i przygotowywaliśmy "pieczywo" z masy solnej. Może i niejadalne, ale jak apetycznie wyglądające!

Tydzień Kreatywności z kropką. Projekt eTwinning Kropka 18

Całe zamieszanie z kropkami wzięło się z tej małej książeczki P. Reynoldsa pt The dot ( Kropka) Ta opowieść pokazuje, że każdy ma jakiś talent oraz, że na sukces składa się kropka talentu i duuuuuuuuużo, dużo pracy. I wsparcie innych. To bardzo ważne, żeby dzieci mogły je otrzymać, zwłaszcza w trudnych chwilach, a także żeby pomóc im dostrzec ich własną moc. Dlatego w naszej świetlicy już drugi raz obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym roku mamy nawet cały Tydzień Kropki. Zaczęło się od rozmów o zainteresowaniach, mocnych stronach, talentach i rysowania wizytówki. Stworzyliśmy Kropkę Mocy.
Potem zaczęła się zabawa z kropkami: malowanie, stemplowanie, rysowanie, łączenie, liczenie... Dołączyły do nas panie Renata Kosmala, Joanna Sobczak i Katarzyna Konieczka. Na ich lekcjach uczniowie także poznali historię o Vashti i także tworzyli kropkowe dzieła. W efekcie powstała Galeria Kropek, do obejrzenia w następnym poście. Przy okazji przypomnieliśmy sobie wiadomości o barwach ciepłych i zimnych, obejrzeliśmy niektóre prace Yaiyo Kusamy i Pieta Mondriana.
Graliśmy w "kropkę dmuchaną" i zręcznie przenosiliśmy kropki przy pomocy słomki ze stołu na talerz. Na koniec kropki się zjadło;-)
Tropiliśmy kropki w naszej świetlicy z aparatem w dłoni. (Konkurs fotograficzny)
Kropki uczą nas interaktywnie!
Gry interaktywne stworzone wspólnie z partnerami projektowymi.

GNIEZNO+CHEŁM

KROPKA W KROPKĘ TAKIE SAME- DOBIERZ PARY

https://www.bookwidgets.com/play/t:2NrFasBYwsKjmV2rvlod3ft2rcTpuesOiuS3GM86vJZLRTRUR0I=

GNIEZNO+ TARNOBRZEG

Układamy  wspólnie stworzone puzzle

 

  Szukamy wyrazów bliskoznacznych do słowa kropka. SP6 Gniezno

https://www.bookwidgets.com/play/t:aFfwMnNJiYb1OdGtfLeIxzYsYcuPZnuHQN5Rwr6RyElURTRVTVY=

Vashti nie stałaby sie słynną artystką, gdyby nie wsparcie, które otrzymała od mądrej nauczycielki. Na wypadek gdy takiej nie ma w pobliżu dobrze mieć własnego kropkowego wspieracza, który szepnie do ucha właściwe słowa. Na przykład takie:
Listę tych słów tworzą także nasi partnerzy z projektu KROPKA 18 z innych szkół w Polsce. Czytelnik także może wziąć udział w głosowaniu, zapraszamy. A tak wyglądają nasze wspieracze.
KEcwCKgBGAs/s320/IMG_20180913_105818.jpg" width="240" height="320" data-original-width="1200" data-original-height="1600" />
Dzisiaj odbyło się podsumowanie całego tygodnia. Odbyła sie videokonferencja podczas któej poznaliśmy kolegów z Włocławka. Oglądaliśmy prezentacje partnerów na stronach projektu. Graliśmy w gry, które dla nas przygotowali.
Na placu zabaw wyginaliśmy ciała grając w Wygibajtusa.
Prace uczniów, którzy wzięli udział w projekcie.

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet