Wkraczamy w nowy projekt. Dziś otworzyliśmy okno do lasu. Któż to do nas zagląda ?
Zadania na wrzesień :
- Przedstawiamy uczniom projekt.
- Tworzymy bank pytań na temat lasu.
- PYTANIA
- Zaznaczamy swoją szkołę na mapie.
- MAPA Zadanie wykonane
- Umieszczamy wizytówkę zespołu we wspólnej prezentacji.
- O NAS Zadanie wykonane
- Wybieramy najpiękniejsze drzewo w swojej okolicy i fotografujemy się przy nim. Zdjęcia umieszczamy w prezentacji O NAS Zadanie wykonane
- Tworzymy kodeks zachowania się w lesie. Każdy zespół tworzy plakat na temat jednej zasady.
- Poznajemy leśne zwierzęta i rośliny- zdjęcia z lekcji, na których wykorzystaliśmy materiały tworzone przez partnerów umieszczamy w na stronie ( relacje)
Poznajemy sowę Jaki talent ma sowa?
Sowy to bardzo utalentowane ptaki. Mają świetny wzrok i bardzo duże gałki oczne. – sowy aktywne nocą widzą doskonale w ciemności. Dzieje się tak za sprawą specyficznej budowy oka, w którym dominują pręciki. Pozwala im to widzieć w całkowitej niemal ciemności, ale obraz jest czarno-biały. Oczy sów są nieruchome. Rekompensują to sobie możliwością obrotu głowy o 270o. Dzieje się tak dzięki 14 kręgom szyjnym. Mają doskonały słuch. Dla niektórych sów np. płomykówki czy włochatki jest on podstawowym zmysłem, ale „uszy” które widzimy m.in. u puchacza czy uszatki to jedynie specyficzny układ piór, który służy do... wyrażania nastrojów ptaka. Odbieranie dźwięków ułatwia szlara – koncentrycznie ułożone pióra „twarzy”, które działają niczym antena satelitarna.Sowy potrafią latać bezszelestnie. Młode sowy opuszczają gniazda zanim osiągną zdolność do lotu. Za pomocą pazurów, skrzydeł i dzioba wspinają się potem po pniach drzew na bezpieczną gałąź.
Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego. Właśnie we wtorek Słońce góruje w zenicie nad równikiem. Od tej pory nasza dzienna gwiazda będzie krócej oświetlać półkulę północną (dzień krótszy od nocy), a dłużej półkulę południową (dzień dłuższy od nocy, na tej półkuli rozpocznie się wiosna). Przy czym rzeczywiste zrównanie długości dnia i nocy nastąpi 25 września, czyli około 2,5 doby po tym, gdy Słońce osiągnie punkt Wagi.
Jesień astronomiczna potrwa do 21 grudnia do godz. 11:02, kiedy ustąpi zimie.
Początek jesieni kalendarzowej jest stały. Przypada on na 23 września, w 2020 roku będzie to środa. Jak zatem widać, nie zawsze początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej wypada tego samego dnia.
Jesień kalendarzowa 2020 będzie trwać przez trzy miesiące, aż do 21 grudnia. Tego dnia rozpocznie się kalendarzowa zima.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz