Tydzień kreatywności z LEGO
29.01-09.02. 2024
L - Laboratorium
E - Edukacji
G - Generującej
O - Odkrywcze możliwości
CELE
Rozwinięcie kreatywności: Uczniowie mają szansę wyrażenia swojej wyobraźni poprzez projektowanie i budowanie unikalnych struktur z klocków LEGO.
Wzmacnianie umiejętności komunikacji, integracja klasy,
Stymulowanie krytycznego myślenia,
Wspieranie współpracy,
Zapoznanie z technologią,
Rozwijanie zdolności narracyjnych,
Wzmacnianie umiejętności planowania,
Wspieranie zdolności adaptacyjnych: Rozwiązując różnorodne zadania związane z LEGO, uczniowie uczą się elastycznego myślenia i dostosowywania się do różnych wyzwań.
Podnoszenie poczucia własnej wartości.
Organizacja
Proponujemy wszystkim klasom udział w tegorocznym Laboratorium LEGO poprzez realizację podanych niżej propozycji.
Wybrane działania można podejmować na lekcjach przedmiotowych lub wychowawczych.
Jest koniec semestru, mamy nadzieję, że nie zakłóci to realizacji PP.
Efekty, czyli powstałe konstrukcje, fotografujemy i umieszczamy na wirtualnej tablicy, teksty można wpisać w post. Jest możliwość wykonania zdjęcia po kliknięciu dodaj plik.
QR do udostępnienia dla uczniów:
Materiały https://wakelet.com/wake/beVW5z92g7Ejv8N7LdmXE
Propozycje działań: ( można je modyfikować, tak, by je łączyć z celami z PP)
Zachęcamy do oglądania filmu : kolejnym działaniem w ramach przygotowań do jubileuszu Gniezno 2025 jest wyprodukowany krótki film animowany opowiadający legendę Lecha, Czecha i Rusa. Jest on wykonany w technice poklatkowej z wykorzystaniem klocków lego. Obraz ten niedawno miał swoją premierę na miejskich mediach społecznościowych.
Jest to pierwszy z trzech filmów nawiązujących do historii sprzed tysiąca lat, który - mamy nadzieję - szczególnie przypadnie do gustu młodym gnieźnianom i gnieźniankom.
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=bjETC51i81I
Klasy I – Budujemy literki, cyferki ( opcjonalnie : z literek budujemy wyrazy np nazwy emocji, wartości ważnych dla klasy, imiona, tytuł lektury itp co akurat pasuje do tematu tygodnia, a z cyferek działania )
Klasy II- Magiczny przedmiot – dzieci indywidualnie lub w parach konstruują przedmiot, który jest obdarzony specjalną mocą. Tworzą wypowiedź ustną lub pisemną - opis przedmiotu, z podaniem jego funkcji.
Klasy III – Scena z wybranej baśni . Uczniowie wspólnie decydują o wyborze baśni i wspólnie planują scenę, przydzielają zadania, na koniec składają w całość zbudowane elementy. Ewentualnie tworzą także opis tej sceny, wspólnie lub indywidualnie. Najlepszy opis dodają do zdjęcia.
Klasy IV- VIII INFORMATYKA
Na zajęciach z informatyki uczniowie budują i programują roboty z zestawów LEGO we do i SPIKE
Klasy IV – VIII do wyboru przez klasę :
Gra planszowa lub interaktywna z wykorzystaniem zdjęć konstrukcji z lego ( memory, duble, domino)
Smok – rok 2024 jest Rokiem Smoka w kalendarzu chińskim + opis
Opowieść ilustrowana konstrukcjami z lego (w formie prezentacji ) . Trzeba zaplanować, przydzielić zadania, wymyślić historię, konstrukcje, zbudować je, sfotografować i umieścić zdjęcia w prezentacji. Link do prezentacji wkleić na tablicy. Minimum 4 slajdy :
1 Był sobie...
2 Pewnego razu..
3 Potem..
4 Na koniec...
Przedmiot, jakiego świat nie potrzebował do tej pory , wraz z jego reklamą- prace zespołowe.
Klasowe drzewo - można na nim umieścić fotografie uczniów.
Wersja błyskawiczna:
Minutowe wyzwanie: obejrzyjcie film , każdy niech weźmie garść klocków i zbudujcie z nich figurkę w ciągu 60 sekund, potem spróbujcie wymyślić wspólną historię . Sfotografujcie, umieście na tablicy podpisując co przedstawia figurka oraz wymyśloną historię z wykorzystaniem tych budowli. https://kids.lego.com/pl-pl/video/wyzwanie-pudeko-z-klockami-3e83d29215f048a4a1adc957dc53e366
Następnie obejrzyjcie film
https://youtu.be/bjETC51i81I. Jego autor chętnie przyjdzie na spotkanie z uczniami do szkoły.
Pamiętamy o podsumowaniu pracy grupowej, samoocenie. (Można wykorzystać rutynę winda: czego się nauczyłem, jak i do czego mi się to przyda w życiu, albo inną metodę ewaluacyjną. Prosimy o zebranie i przekazanie nam informacji, czy uczniowie chcą by takie wydarzenie powtórzyć w przyszłym roku.
Dziękujemy z góry za umożliwienie uczniom udziału w wydarzeniu, pomoc w organizacji i przekazanie informacji zwrotnej. Deklarujemy pomoc, w miarę możliwości. Życzymy udanej zabawy ( i nauki).
Zespół świetlicy