W naszej świetlicy pojawił się kolejny gość- pan Mateusz Wincek- inżynier robotyk. Gdy był chłopcem uwielbiał bawić się klockami lego, oglądał Star Wars i fascynował się robotami.
Obecnie pracuje jako inżynier robotyk dla wielkiej firmy produkującej samochody. Pan Mateusz opowiedział nam jak zbudowane są roboty, do czego są wykorzystywane, jak "myślą" i na czym polega jego praca. Spotkanie było bardzo ciekawe o czym niech świadczy fakt, że dzieci wciąż przerywały opowieść zadając mnóstwo pytań. Bohaterem spotkania, poza panem Mateuszem był Paweł z 3 klasy, którego wiedza na temat robotów jest naprawdę imponująca. Ostatnie pytanie, skierowane do dzieci, zadał pan inżynier. Zapytał o to, jak będą wyglądać roboty w przyszłości. Zainspirowani z zapałem rysowali projekty. Ostatecznej odpowiedzi udzielimy w przyszłym tygodniu konstruując roboty z różnych materiałów recyklingowych. Spotkanie zakończyło się wspólnym budowaniem i programowaniem robota Milo z klocków lego we do 2.0 , o które niedawno wzbogaciła się świetlica.
Strony
MARZYCIELE: Wyprawa na Mont Blanc - Our tree of wishes
Żeby osiągnąć sukces, zrealizować cel, trzeba go sobie najpierw wymarzyć. Chcemy, żeby Świetliczaki miały szerokie, odważne marzenia, dlatego bierzemy udział w projekcie Our tree of wishes. Aby zainspirować dzieci zaprosiliśmy człowieka, który realizuje swoje marzenia: podróżnika, wspinacza, uczestnika wypraw górskich, prezesa klubu wspinaczkowego DIRETTA- Artura Majewskiego.
Zobaczyliśmy zdjęcia z wyprawy na najwyższy szczyt Europy-Mont Blanc, poznaliśmy ekwipunek niezbędny na wyjazd. Namiot wyprawowy, karimata i śpiwór też różnią się od tego, który zabieramy do lasu; w tym wypadku wszystko musi być lekkie i przystosowane do bardzo niskich temperatur. Pan Artur otrzymał drobny upominek-kompas, który zawsze pozwoli mu wyznaczyć bezpieczny azymut do domu. Na zakończenie prosiliśmy Gościa by podzielił się z nami obecnymi marzeniami i życzeniami. Pan Artur powiedziął, że boli go gdy podczas wypraw spotyka dzieci, które są głodne i chciałby, żeby żadnemu dziecku nie brakowało jedzenia. A wiecie czego życzy się wspinaczowi? -Tyle samo zejść, co wejść, ponieważ jest to niebezpieczne hobby. I tego własnie życzymy Panu Arturowi!
Spotkanie było bardzo inspirujące. Część dzieci deklaruje, że w przyszłości zostana podróżnikami i będa się wspinać jak Pan Artur, , część chce zostać wynalazcami i konstruktorami m.in sprzętów dla alpinistów. Czas pokaże, kto spełni swoje marzenie, a my przedstawiamy fotorelację ze spotkania.
Dzień Jeża
Jeżymy się i jednoczymy, gdy słyszymy informację, że jeże są zagrożonym gatunkiem. Te małe, słodkie mordki regularnie giną pod kołami samochodów lub w wypalanej trawie. Chrońmy Jeża- to hasło naszych działań. Klasa 5a oraz 1b we wspólnej pracy wypełnili galerię naszej świetlicy tymi sympatycznymi zwierzątkami.
Przetwory na zimę
Co zrobić, by uchwycić smak i zapach letnich owoców? Podopieczni naszej świetlicy znaleźli sposób-zrobić kompot. Smaczne przetwory uwieczniliśmy na zdjęciu.
Projekt " eTwinning Chef's" . Spotkanie z dietetykiem.
Odżywianie ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia. A że czym skorupka za młodu... wspólnie z nauczycielami z innych krajów opracowaliśmy plan działań, w wyniku których dzieci przyswoją sobie podstawowa wiedzę, umiejętności i nawyki w zakresie zdrowego odżywiania się. Między innymi będziemy dążyć do tego by przekonać dzieci do jedzenia warzyw oraz wpoić im zasadę nie marnowania żywności. Wspólnie z kolegami dzieci będą m.in tworzyć książkę kucharską, wymieniać się przepisami.
W minioną środę gościliśmy w naszej świetlicy panią Darię, która na co dzień pracuje jako dietetyczka. Dowiedzieliśmy się, że dietetyk to osoba, która pomaga ludziom "leczyć się" jedzeniem. Wiemy jakie produkty są istotne dla naszego prawidłowego rozwoju oraz czego musimy się wystrzegać. Potrafimy rozpoznać po kształcie, zapachu i smaku warzywa i owoce, zrobić zdrową nutellę i wiemy, dlaczego trzeba unikać napojów z ukrytym cukrem. To było bardzo ciekawe spotkanie.
Na zakończenie tworzyliśmy "zdrowy talerz"
Bananowa nutella jest łatwa w przygotowaniu i bardzo pyszna.
Posmarowane nutellą chrupkie pieczywo pełnoziarniste zniknęło tak szybko, że nie zdążyliśmy zrobić zdjęć.
W minioną środę gościliśmy w naszej świetlicy panią Darię, która na co dzień pracuje jako dietetyczka. Dowiedzieliśmy się, że dietetyk to osoba, która pomaga ludziom "leczyć się" jedzeniem. Wiemy jakie produkty są istotne dla naszego prawidłowego rozwoju oraz czego musimy się wystrzegać. Potrafimy rozpoznać po kształcie, zapachu i smaku warzywa i owoce, zrobić zdrową nutellę i wiemy, dlaczego trzeba unikać napojów z ukrytym cukrem. To było bardzo ciekawe spotkanie.
Na zakończenie tworzyliśmy "zdrowy talerz"
Bananowa nutella jest łatwa w przygotowaniu i bardzo pyszna.
Posmarowane nutellą chrupkie pieczywo pełnoziarniste zniknęło tak szybko, że nie zdążyliśmy zrobić zdjęć.
Tydzień jesiennych drzew 21.10-25.10 / Projekt eTwinning Our tree of wishes
Ta piękna książka stała się inspiracją do międzynarodowego projektu eTwinning Our Tree of wishes. https://twinspace.etwinning.net/90564/home ( Oczywiście, czytamy tę książkę. Codziennie kilka stron) Każdy zespół stworzy w swojej szkole drzewo, na którym zawiesi kartki i listy z marzeniami, życzeniami dzieci, które biorą udział w projekcie. W ten sposób będziemy mogli przekonać się o czym myślą dzieci w innych krajach. Jakie marzenia są wspólne? Co jest wartością dla innych ludzi? Może dzięki temu projektowi, łatwiej będzie tolerować innych ludzi, zobaczyć, że mieszkańcy innych krajów choć mówią inaczej, myślą podobnie jak my?
W ramach projektu będziemy podejmować także inne aktywności, m.in projektować i wybierać logo projektu. Nam się najbardziej podobała prace z Turcji i Grecji.

A wygrała propozycja taka:
Temat przewodni: drzewa, więc tworzymy je z różnych materiałów i wszelakimi technikami:)Najładniejsze zgłosimy jako naszą propozycję na logo projektu .
Wysyłamy pracę Tosi
Świetliczaki stworzyły gry. Zapraszamy do zabawy i nauki!
W ramach projektu będziemy podejmować także inne aktywności, m.in projektować i wybierać logo projektu. Nam się najbardziej podobała prace z Turcji i Grecji.

A wygrała propozycja taka:
Wysyłamy pracę Tosi
Wszystkie zespoły stworzyły piękną galerię drzew.
Umiemy nazywać naszych zielonych przyjaciół.
Wokół szkoły rosną piękne okazy drzew, może jedno z nich stanie się naszym drzewem życzeń? Wśród nich są: 2 jesiony, 6 topoli, 2 klony i 6 lip. Były też jarzębiny, ale niestety nie przetrwały upałów. Nie wszyscy potrafią nazwać naszych zielonych przyjaciół. Dlatego stworzyliśmy dla nich kolorowe wizytówki
Świetliczaki stworzyły gry. Zapraszamy do zabawy i nauki!
Tydzień ze zwierzętami 30.09-4.10
Tydzień w świetlicy minął nam na zdobywaniu nowej wiedzy dotyczącej zwierząt.
Poznaliśmy zwierzęta, które są znakomitymi architektami-szerszeń, mrówka, nutria, pająki, korniki. Budowaliśmy makietę mrowiska, Kacper opowiadał o swoim pająku. Oglądaliśmy prezentację o zagrożonych gatunkach zwierząt. Robiliśmy pracę plastyczną- "dziwny zwierz" i odczytywaliśmy jego prośby do ludzi, aby nie śmiecili, oszczędzali wodę i prąd, by nie nadużywali torebek foliowych.
Na zakończenie tygodnia, w piątek, pojawił się Bonzo i dzieci uczestniczyły w spotkaniu z psem . Mówiliśmy, co lubią psy, a co jest zabronione w ich diecie i wychowaniu.
Subskrybuj:
Posty (Atom)




























































